گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
روابط سیاسی

روابط سیاسی ایران و یونان

 جمهوري اسلامي ايران و جمهوري يونان همواره از روابط خوبي از قبل و پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران برخوردار بوده اند. در دهه 90 میلادی اين روابط وارد مرحله جديدي شد كه  توسعه همكاريهاي اقتصادي و برگزاري كميسيون هاي مشترك اقتصادي دو كشور، سطح عالي روابط سياسي و ملاقاتهاي مقامات عالي رتبه و ديدار آقاي استفانوپولوس و آقاي خاتمي روساي جمهور وقت دو كشور از كشورهاي يكديگر و امضاي چندین موافقتنامه سياسي و فرهنگي ، برگزاري همايش هاي اسلام و مسيحيت ارتدوكس و گفتگوي روساي مجالس چهار كشور داراي تمدن كهن ، توسعه روابط مطالعاتي و  از جمله آنان است.

          در مجموع طي سالهاي گذشته هياتهاي بلند پايه اي در زمينه هاي مختلف سياسي ،‌اقتصادي، ‌علمي و فرهنگي بين دو كشور مبادله شده است. پس از روی کار آمدن دولت سابق یونان، به دنبال تماسهای تلفنی وزرای خارجه دو کشور، ابتدا مدیر کل سیاسی وزارت خارجه یونان از ایران بازدید کرد و به دنبال آن هم آقای ونیزلوس معاون نخست وزیر و وزیر خارجه یونان در چارچوب ریاست یونان بر اتحادیه اروپا در اسفند ماه 1392 از تهران دیدار کرد.

پس از به قدرت رسیدن حزب چپ گرای سیریزا به رهبری الکسی چیپراس با پیروزی در انتخابات سراسری یونان در بهمن ماه 1393 ، یک هیات عالی رتبه از یونان در فروردین 1394 ضمن سفر به تهران و دیدار با مقامات اقتصادی کشورمان ، راههای همکاریهای اقتصادی را مورد بحث و بررسی قرار داده است. وزیر محترم امور خارجه کشورمان در خرداد ماه 1394 در راس هیاتی به آتن سفر نمود و متقابلا وزیر خارجه یونان نیز 8 و 9 آذرماه 1394 از کشورمان دیدار نمود.

الکسیس چیپراس نخست وزیر یونان در راس یک هیات سیاسی و هیات 50 نفره تجاری و اقتصادی از تاریخ 18 لغایت 20 بهمن ماه 1394 از ایران بازدید نمود که نقطه عطفی در روابط دو کشور طی سالهای اخیر محسوب می گردد .  در این سفر یادداشت تفاهم در خصوص مشورتهای سیاسی ، یادداشت تفاهم لغو روادید برای دارندگان گذرنامه سیاسی دوکشور و سند نقشه راه توسعه همکاریها بین ایران و یونان به امضاء رسید.  

جناب آقای دکتر ظریف وزیر محترم امور خارجه نیز در رأس هیأتی از تاریخ 3 لغایت 4 اردیبهشت 1396جهت شرکت در اجلاس مجمع تمدنهای کهن به آتن سفر نمود. وی علاوه بر شرکت در مجمع مذکور همچنین با نخست وزیر و وزیر خارجه یونان در خصوص پیشبرد همکاریهای دوجانبه دیدار و گفتگو نمود. 

 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران