گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
توصیه های مسافرتی

توصيه هاي مهم براي مسافرين به يونان:

      با توجه به فعالیت گسترده باندهای قاچاق انسان و استقرار اکثر آنها در کشور ترکیه بعنوان یکی از مقاصد گردشگری اتباع ج.ا.ا ، هموطنان عزیز در خصوص نحوه ارتباط این باندها و انتخاب طعمه هایشان می بایست از هوشیاری لازم برخوردار باشند.

     بطور معمول اعضاء اینگونه باندها با استقرار در لابی هتل ها، رستورانها، اطراف سفارتخانه های خارجی، مراکز فروش، مکانهای توریستی و...... با شگردهای مختلف،چرب زبانی و دادن وعده های پوچ و واهی نظیر اخذ کارت و اقامت دائم در یکی از بهترین کشورهای اروپائی و حوزه شنگن و نیز فراهم نمودن شغل مناسب با درآمد بالا ، خود را به طعمه هایشان نزدیک و با پیشنهاد اخذ حداقل 3000 و حداکثر 15000 یورو برای هر نفر(بستگی به کشوری که اقامت آنجا راپیشنهاد می دهند) در بهترین حالت اقدام به انتقال افراد فریب خورده به کشور یونان و رها نمودن آنها در این کشور می کنند.

    این انتقال بدلیل ماهیت غیرمجاز و مخفیانه آن همواره با مخاطراتی همراه است که از جمله آنها می توان به: غرق شدن در دریا، کشته شدن بوسیله خود قاچاقچیان، گرفتاری در میادین مین مرزی و بروی مین رفتن، هدف گلوله قرار گرفتن از سوی مرزبانان دوکشور یونان و ترکیه،گرفتاری در دام قاچاقچیان اعضاء بدن، گروگانگیری و اخاذی از خانواده های افرادیکه متمول بوده و از وضع اقتصادی خوبی در ایران برخوردار هستند و نیز سوء رفتار با بانوان از سوی قاچاقچیان اشاره نمود که در نهایت دستگیری و بازداشت از سوی پلیس یونان بدلیل ورود غیر مجاز و انتقال به کمپ های پناهجویان و اخراج از کشور یونان را در پی خواهد داشت.

     لذا از کلیه هموطنان عزیزی که به قصد گردشگری به ترکیه مسافرت می کنند درخواست می گردد ضمن توجه به موارد فوق الذکر از قبول پیشنهادات اغواء کننده قاچاقچیان و پرداخت هرگونه وجهی به آنها چه مستقیما و چه از طریق خانواده در ایران خودداری کنند. این افراد بابت اخذ وجه هیچگونه رسیدی به پرداخت کننده وجه نمی دهند و معمولا با نامهای مستعار و نام کوچک شناخته می شوند و اصولا هیچ ردمحکمه پسندی از خود باقی نمی گذارند تا بتوان بعدها از آنها در مراجع قضایی شکایت کرد. از طرفی ورود غیرقانونی به اتحادیه اروپا باعث می شود که شخص خاطی با 5 سال ممنوعیت و محرومیت ورود به این حوزه مواجه شود، ضمن اینکه در صورت درصد اندکی از موفقیت برای رساندن خود به یک کشور دیگر اروپائی ، از آنجائیکه اکثر افراد در بدو ورود توسط پلیس بازداشت و انگشت نگاری می شوند، با توجه به قوانین و مقررات اتحادیه اروپا منبعث از قرارداد دوبلین و نیز داشتن سیستم واحد مونیتورینگ ، در صورت درخواست اقامت در هریک از کشورهای عضو، شخص مورد نظر به کشور مبدائی که قبلا درآنجا دستگیر و انگشت نگاری شده عودت داده می شود.

      همچنین در حالت دیگر باندهای قاچاق انسان با تهیه مدارک جعلی نظیر گذرنامه و کارتهای اقامتی و در اختیار قربانیان خود گذاشتن این مدارک سعی در انتقال هوایی اینگونه افراد می کنند. در اکثر موارد این موضوع باعث گرفتاری شخصی توسط پلیس ترکیه ، یونان و یا سایر کشورهامی شود که خود جرمی سنگین بوده و محکومیت به زندانهای طویل المدت را در پی خواهد داشت. علاوه براین بایستی توجه داشت که این باندها با اخذ گذرنامه و مدارک شناسایی معتبر افراد، تنها به این بهانه که این مدارک دیگر برایت سودی ندارد وبیشتر موجب گرفتاریت می شود و یا این توجیه که این مدارک را بعدا خودمان برای خانواده ات در ایران ارسال خواهیم کرد، نسبت به جعل و سوء استفاده از این مدارک به منظور انتقال غیرقانونی سایر اتباع خارجی به ایران اقدام می کنند. این موضوع علاوه بر اینکه وقت زیادی را از شخص برای تهیه المثنی آن مدارک درآینده خواهد گرفت ، بلکه مشکلات عدیده حقوقی و امنیتی را برای دارندگان آن ایجاد خواهد کرد. لذا، توصیه می شود از دراختیار قرار دادن مدارک شناسایی و گذرنامه خود تحت هر عنوان به افراد ناشناخته جدا خودداری کنند.

    یکی دیگر از مخاطراتی که عابرین غیر مجاز و حتی گردشگرانی را که بصورت مجازبه کشور یونان مسافرت کرده اند را تهدید می کند استقرار در منازل شخصی واقع در مناطق مرکزی شهر آتن بدلیل ارزانی آن است. این منازل  اکثرا متعلق به قاچاقچیان مواد مخدر می باشد که از تازه واردین و خصوصا خانواده ها که معمولا به زبان محل نیز آشنائی ندارند بعنوان پوشش جهت جابجایی، انتقال و فروش مواد، استفاده می کنند.بر طبق قانون کشور یونان اگر در محلی مقداری مواد مخدر کشف شود که هیچکس مالکیت آنرا برعهده نگیرد همه آن جمع مقصر و جرم گروهی و تحت عنوان باند جنایی سازمان یافته محسوب شده و مجازات آن نیز سنگین می باشد. معمولا در چنین مواردی شخص قاچاقچی اصلی با توجه به آشنائی به زبان محل در صورت دستگیری ضمن همکاری با پلیس و مقصر جلوه دادن بقیه و خصوصا کسانیکه اقامت غیرقانونی دارند، دیگران را در دام می اندازند و خود آزاد می شوند. لذا پرداخت هزینه بیشتر و اسکان در مکانهای مطمئن تر به مراتب بهتر از چندین سال محبوس شدن در زندانهای کشور یونان است که بدترین شرایط را در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپائی دارا می باشد.

 توصیه های مهم دیگر:    

      به گردشگران و مسافرین عزیز توصیه می شود از دریافت ، حمل و انتقال هرگونه بسته و کیف از مقصد ایران یا به مقصد ایران از افراد ناشناس یا کمتر شناخته شده جدا خودداری کنند زیرا شگرد جدید باندهای مواد مخدر ، انتقال اینگونه مواد با کمترین هزینه و ریسک برای خودشان می باشد. آنها با زیر نظر گرفتن افراد در فرودگاهها خصوصا مسافرانی که انفرادی و یا با بار کمتر از میزان ظرفیت حمل بارشان مسافرت می کنند و ضمن طرح دوستی با آنها از این افراد می خواهند که کیف یا جمدان حاوی مواد جاسازی شده آنها را همراه بار خود به شرکت هواپیمائی تحویل دهند. اعضاء این باندها حتی در قالب افراد مسنی هستند که افراد کمک به آنها را ثواب می دانند. بخشی از ایرانیانی که هم اکنون در زندانهای کشورهای دیگر به اتهام حمل مواد مخدر محبوس می باشند، به نیت یک کار خیر و کمک به یک هموطن بوده است. لذا، مجددا توصیه می شود از قبول بسته یابار دیگران در ترمینالهای خروجی اکیدا خودداری کنند. 

      از همراه آوردن مدارک شناسایی نظیر شناسنامه، کارت شناسایی ملی، کارت پایان خدمت و همچنین کارتهای بانکی خود در مسافرتهای خارج از کشور اکیدا خودداری و در صورت لزوم نسبت به برابر اصل نمودن آنها در داخل کشور و همراه داشتن تصاویر مدارک مذکور اکتفاء کنند.

     سارقین همیشه و در همه حال در کمین طمعه های خود هستندخصوصا کسانیکه با محیط آشنائی کامل و کافی ندارند. لذا ، در بدو ورود در فرودگاه ، هتل ، مراکز فروش، اماکن توریستی ،داخل مترو، اتوبوس و ایستگاه قطار در مراقبت از اشیاء قیمتی، کیف دستی و جیبی و چمدانهای خود دقت و توجه لازم مبذول کنند.همواره تمامی وجه نقد خود را یکجا با خود و یا در کیف جیبی خود حمل نکنید و ضمن تقسیم ، آنرا بصورت پراکنده در جیبهای مختلف قرار دهید.

    یک نسخه تصویر گذرنامه خود را همیشه در یک محل مطمئن نگهداری و سعی کنید گذرنامه و مدارک با ارزش خود را در هتل به امانت بگذارید. در هنگام خروج از هتل تنها همراه داشتن تصویر گذرنامه و روادید یا مدرک اقامتی کفایت می کند و در صورت لزوم و درخواست پلیس می توانید اصل آنرا بعدا ارائه کنید.

    قبل از خروج از کشور، آدرس و شماره تلفنهای سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور یا کشورهایی که قصد مسافرت به آنجا را دارید، حتما از طریق سایت های نمایندگی ها و نیز از طریق سایت وزارت امور خارجه یادداشت و همراه داشته باشید، تا در صورت مواجهه با شرایط اضطراری  باآنها تماس بگیرید.

    در صورت بازداشت یا دستگیری از سوی پلیس محل بهر دلیلی ضمن حفظ خونسردی، مصرا خواستار دسترسی کنسولی و تماس با سفارت کشورتان شده و از تکمیل یا امضاء هرگونه فرم یا صورتجلسه ای که به زبان محل می باشد و برای شما ناشناخته است تحت هر عنوانی حتی در صورتیکه مترجم از شما بخواهد خودداری کنند. 

   تنظیم بخش کنسولی - آتن

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران