گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اطلاعات پایه اقتصاد یونان

اقتصاد یونان

 

 اطلاعات کلان اقتصادی

بر اساس آمار سال 2015، اقتصاد یونان از نظر بزرگی با 193 میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی در رده چهل و هشتم دنیا و281/6 میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی بر حسب قدرت خرید (PPP)در رده پنجاه و پنجم دنیا قرار دارد. بر حسب آمار منتشره، یونان در میان 28 کشور عضو اتحادیه اروپا از نظر بزرگی اقتصاد، در رده پانزدهم قرار دارد. از لحاظ درآمد سرانه هم یونان با 18803 دلار در رده چهلم جهان قرار دارد. نرخ تورم در یونان در سال 2015 بطور متوسط منفی 1/73 درصد بوده است. آمار سال 2014 نشان می دهد که حدود 36 درصد جمعیت یا 3 میلیون 900 هزار نفر در معرض فقر یا محرومیت اجتماعی هستند. از مجموع  حدود  4 میلیون و 927 هزار  نفر نیروی کار کشور 72 درصد در بخش خدمات، 15 درصد در بخش صنعتی و 13 درصد در بخش کشاورزی مشغول کار هستند. نرخ بیکاری از 27/9 درصد در جولای 2013 به 24/5 درصد در ژانویه سال 2016 رسیده است با اینحال یونان هنور بالاترین نرخ بیکاری را در میان کشورهای اتحادیه اروپا دارد.  

صادرات یونان در سال 2015 به کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا بالغ بر11/859 میلیارد یورو بود که  22/8 درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته است. واردات یونان به کشورهای غیرعضو اتحادیه اروپا در همین سال 20/626 میلیارد یورو بود که در مقایسه با سال قبل کاهش22/5 درصدی داشته است. بدین ترتیب موازنه تجاری یونان با کشورهای جهان به استثنای کشورهای عضو اتحادیه اروپا 8/767- میلیارد یورو بوده است.   

در سال 2015 مهمترین شرکای یونان در بخش صادرات به غیر از اعضای اتحادیه اروپا، به ترتیب ترکیه (1/7 میلیارد یورو)، آمریکا(1/2 میلیارد یورو)، مصر(1 میلیارد یورو)، گرینلند(395 میلیون یورو)، آلبانی(348 میلیون یورو) و امارات متحده عربی(230 میلیون یورو) بوده اند. در همین سال مهمترین شرکای یونان در بخش واردات به غیر از اعضای اتحادیه اروپا به ترتیب روسیه (3/4 میلیارد یورو که انرژی حجم اعظم آن را تشکیل می دهد)، عراق(3 میلیارد یورو که انرژی حجم اعظم آن را تشکیل می دهد)،  چین(2/5 میلیارد یورو)، کره جنوبی (1/47 میلیارد یورو)، قزاقستان(1/42 میلیارد یورو) و ترکیه (1/3 میلیارد یورو) بوده اند.

ارزش مبادلات تجاری یونان با کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سال 2015، حدود 37 میلیارد یورو   می باشد که ارزش صادرات یونان حدود 14 میلیارد یورو و ارزش واردات یونان از این کشورها حدود 23 میلیارد یورو می باشد.

 مهمترین شرکای صادرات یونان در کشورهای عضو اتحادیه به ترتیب ایتالیا(2/9 میلیارد یورو)، آلمان(1/9 میلیارد یورو)، قبرس(1/5 میلیاردیورو)، بلغارستان(1/3 میلیارد یورو)، انگلیس(1/1 میلیارد یورو) و اسپانیا( 700 میلیون یورو) بوده اند و در بخش واردات به ترتیب آلمان(4/6 میلیارد یورو)، ایتالیا(3/6 میلیارد یورو)، هلند(2/4 میلیارد یورو)، فرانسه( 1/9 میلیارد یورو)، اسپانیا(1/6 میلیارد یورو) و بلغارستان(1/5 میلیارد یورو) بوده اند.

مهمترین صادرات یونان شامل مواد پتروشیمی و روغن های صنعتی، آلومینیوم ، تجهیزات الکترونیکی، دارو، پلاستیک، آهن آلات و ماهی، سبزیجات و میوه ، زیتون و روغن زیتون می گردد. مهمترین محصولات وارداتی عبارتند از نفت خام، ماشین آلات و تجهیزات برقی، محصولات دارویی، کشتی و قایق، خودرو، پلاستیک، گوشت، کاغذ، مواد شیمیایی ارگانیک.

طبق آمار سال 2015 بدهی خارجی دولت، 316/5 میلیارد یورو است که حدود 180/2 درصد تولید ناخالص داخلی کشور می باشد.این کشور در سال 2015، حدود 2/26 میلیارد یورو مازاد بودجه داشته است. بر اساس آمار بانک جهانی میزان ذخایر کشور هم در سال 2015 بالغ بر2/182میلیارد دلار می شود.

یونان بزرگترین اقتصاد منطقه بالکان را تشکیل می دهد( اگر ترکیه را استثناکنیم).در عین حال یکی از مهمترین سرمایه گذاران خارجی در منطقه بالکان به حساب می آید. یونان دومین سرمایه گذار خارجی در آلبانی، سومین سرمایه گذار در بلغارستان، جزو سه سرمایه گذار مهم خارجی در رومانی و صربستان و اولین شریک تجاری و سرمایه گذار خارجی مقدونیه می باشد. بسیاری از بانکهای معتبر یونانی دارای شعبات فراوان در کشورهای بالکان هستند. همچنین شرکت مخابرات یونان OTEدر بسیاری از کشورهای این منطقه سرمایه گذاری کرده است.

یونان در بسیاری از سازمانهای اقتصادی بین المللی و منطقه ای عضویت دارد. یونان از جمله اعضای موسس سازمان همکاری اقتصادی و توسعه(OECD)و سازمان همکاری اقتصادی دریای سیاه است. معاهده پیوستن یونان به جامعه اروپا در 28 می 1979 به امضا رسید و این کشور رسما در تاریخ اول ژانویه 1981 به آنچه که اکنون اتحادیه اروپا خوانده می شود، پیوست. در اول ژانویه 2001 یونان پول مشترک یورو را به عنوان پول کشور پذیرفت. یونان همچنین عضو صندوق بین المللی پول و سازمان تجارت جهانی می باشد.

 

بخش های اقتصادی

یونان کشوری نسبتا توسعه یافته است که بخش اعظم فعالیت های اقتصادی آن (حدود 85 درصد) در بخش خدمات متمرکز است. بخش صنعتی با 12 درصد و بخش کشاورزی با 3 درصد در رده های بعدی قرار دارند.

خدمات: گردشگری اهمیت فراوانی از لحاظ درآمدزایی و ایجاد اشتغال دارد. بر اساس اطلاعات بانک مرکزی یونان، در سال 2015 درآمد ناشی از گردشگری 14/2 میلیارد یورو بوده است که نسبت به سال قبل 6 درصد رشد داشته است. میزان ورود گردشگران خارجی به یونان 23 میلیون و 600 هزار نفر بوده است که در مقایسه با سال قبل افزایش 7/1 درصدی داشته است. براساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد، در سال 2015 یونان به لحاظ تعداد ورود گردشگران خارجی در رده هشتم  اروپا قرار داشته است.

صنعت کشتیرانی یونان هم یکی از قطب های کلیدی اقتصاد این کشور بشمار  می رود. براساس گزارش سال 2015 کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل، یونان با مالکیت 16/11 درصد ناوگان دنیا، بزرگترین ناوگان کشتیرانی تجاری دنیا را در اختیار دارد. ژاپن با سهم 13/30 درصدی  جایگاه  دوم قرار دارد. بر اساس گزارش مذکور، یونان دارای  4017 کشتی تجاری می باشد.

كشاورزي: يونان تولیدات كشاورزي متنوعی دارد و بيشتر نيازهاي خود را در داخل تهيه و ميزان قابل توجهي از آن را نيز به خارج صادر مي كند . محصولات كشاورزي اصلي يونان از قبيل توتون, انگور, مرکبات, زيتون, روغن و مشروبات الکلی مي باشد. 25 درصد مردم در بخش كشاورزي فعاليت دارند. بخش کشاورزی یونان به میزان زیادی به کارگران مهاجر فصلی به ویژه از آلبانی و شبه قاره وابسته است.  

یونان از لحاظ تولیدات دامی هم وضعیت خوبی دارد با این حال بخشی از نیازهای خود را از خارج وارد می کند. با توجه به مرزهای دریایی گسترده یونان، شیلات از اهمیت فراوانی برخوردار است.

صنعت و معدن: در بخش صنايع مادر و سنگين در يونان، برنامه ريزي وسيعي صورت نگرفته است. با اين حال صنايع اين كشور در بخش هاي ارتباطات و الکترونیک ، آلومينيوم ، فولاد، کشتیرانی (تعمير كشتي، تعميرات بندري)،صنايع كشاورزي(از جمله محصولات بیو تکنولوژی)، مصالح ساختمانی، داروئی، ماشین آلات و وسائل حمل و نقل، شيلات، بسته بندي و صنايع و مواد غذائی وآشامیدنی غذائي از رشد قابل توجهي برخوردار است. در بخش معدن هم توليدات عمده يونان بترتيب بوكسيت، منگنز، سنگ مرمر و سنگ نمك مي باشد.

بحران اقتصادی در یونان:اقتصاد یونان در بین سالهای 2003 تا 2007 رشد تقریبا 4 درصدی را تجربه کرد که بخشی از آن به خاطر هزینه های زیرساختی مربوط به المپیک 2004 آتن بود و بخش دیگر هم به افزایش اعتبارات مربوط می شد که موجب افزایش سطح هزینه های مصرف کنندگان گردید. اما اقتصاد از سال 2009 وارد رکود شد که دلایل اصلی آن بحران مالی جهانی، سخت تر شدن شرایط وامها و ناکامی آتن در جلوگیری از کسری شدید بودجه بود. بدین ترتیب اقتصاد یونان 2/3 درصد در سال 2009، 3/5 درصد در سال 2010، 6/9 درصد در سال 2011 و 6 درصد در سال 2012 رشد منفی داشت. یونان معیار کسری بودجه پیمان رشد و ثبات اتحادیه اروپا را که مقرر می داشت کسری بودجه نباید از 3 درصد تولید ناخالص داخلی(GDP)تجاوز کند در سالهای 2001 تا 2006 نقض کرده بود، ولی سرانجام در سالهای 2007 و 2008 موفق شد خود را به سطح معیار اروپایی برساند. با اینحال در سال 2009 با کسری معادل 15 درصد تولید ناخالص داخلی وارد بحران شد. تدابیر ریاضتی کسری بودجه را تا سطح 8 درصد در سال 2012 کاهش داد. وخیم شدن اعتبارات عمومی، آمارهای غیر دقیق و مخدوش و ناکارآمدی در انجام اصلاحات آژانس های رتبه بندی اقتصادی را واداشت تا رتبه یونان را در اواخر 2009 کاهش دهند که خود این اقدام کشور را بیشتر در بحران مالی فرو برد. با فشار اتحادیه اروپا و نهادهای مالی بین المللی دولت یونان برنامه میان مدت ریاضت اقتصادی را پذیرفت که شامل کاهش هزینه های دولت، کاهش مالیات گریزی، بازنگری در نظام خدمات درمانی و بازنشستگی و اصلاح بازارهای کار و کالا میشد.

در آوریل 2010 یکی از آژانس های معروف رتبه بندی، رتبه یونان را به پایین ترین سطح تا آن زمان کاهش داد. در می 2010 صندوق بین المللی پول و دولتهای عضو منطقه یورو وامهای کوتاه مدت و میان مدت ضروری برای یونان را به میزان 147 میلیارد دلار تصویب کردند تا این کشور بتواند پرداخت وامهای معوقه را انجام دهد. در مقابل دولت متعهد شد که هزینه های خود را طی دوره 3 ساله تا 40 میلیارد دلار کاهش دهد.این به معنای افزایش اقدامات ریاضتی بود.دولت یونان موفق نشد اهداف تعیین شده توسط تروئیکا(صندوق بین المللی پول، بانک مرکزی اروپا و کمیسیون اروپا) را در سال 2010 برآورده نماید. بنابر این آنها در اکتبر 2011 تصمیم گرفتند که بسته کمکی دیگری را به میزان 169 میلیارد دلار برای یونان تصویب نمایند. در مقابل یونان هم متعهد شد که تدابیر اقتصادی جدیدی برای کاهش 7/8 میلیاردی هزینه های دولت برای دوره 2013 تا 2015 تصویب و به اجرا گذارد.  ناکامی مجدد یونان در پرداخت سررسید وام های دریافتی و خطر ورشستگی و اخراج از حوزه یورو باعث شد که در تابستان 2015 یک موافقتنامه دیگر بین یونان و کمیسیون اروپا به نمایندگی از تروئیکا به امضاء برسد و طی آن دولت یونان متعهد گردید که اصلاحات اساسی مدنظر وام دهندگان را انجام دهد و درقبال آن بسته کمکی به مبلغ 86 میلیارد دلار را طی سه سال دریافت نماید. وام دهندگان بر افزایش بیشتر مالیاتها و جمع آوری سریعترآنها، اصلاح سیستم بازنشستگی و کاهش حقوق بازنشستگی، خصوصی سازی دارایی های دولتی و نیز فروش اموال و دارایی های افراد حقیقی و حقوقی که وامهای دریافتی از بانک های یونان را بازپرداخت نکرده اند، اصرار دارند و تنها راه خروج یونان از بحران را انجام این اصلاحات می دانند. قابل ذکر است بر اساس آمار منتشره، حجم وام های بازپرداخت نشده تا مارس 2016، حدود 117 میلیارد یورو می باشد.

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران