گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > ایران بیشترین هزینه را در مبارزه با مواد مخدر می پردازد


  چاپ        ارسال به دوست

ایران بیشترین هزینه را در مبارزه با مواد مخدر می پردازد

 

ایران بیشترین هزینه را در مبارزه

با مواد مخدر می پردازد

     عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر ظهر ۲۱اسفندماه در شصت و یکمین نشست سالانه کمیسیون مواد مخدر سازمان ملل متحد در وین در سخنانی با بیان اینکه ایران بیشترین هزینه‌های انسانی، اقتصادی امنیتی و انتظامی را در جهت مقابله و مبارزه با مواد مخدر و ترانزیت آن به طرف کشورهای مقصد پرداخت می‌کند، گفت: برنامه های پیشگیریانه در ایران در چهارکانون‌ هدف شامل؛ خانواده، محیط‌ های آموزشی، محله‌ها و محیط ‌های کاری تا ۵۰%رشد داشته است.

متن بخشی از سخنرانی وزیر کشور به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

سرکار خانم آلیسیا ماسیو رئیس شصت و یکمین نشست کمیسیون مواد مخدر

جناب آقای یوری فدوتوف، مدیر اجرایی دفترUNODC

روسای محترم هیات های نمایندگی

عالیجنابان

خانم ها و آقایان

     در ابتدا مایلم مراتب تبریک خود را به مناسبت انتخاب سرکار خانم آلیسیا ماسیو بعنوان رئیس این نشست و نیز انتخاب سایر اعضای هیات رئیسه اعلام و از همکاری و حمایت کامل هیات جمهوری اسلامی ایران در تحقق اهداف نشست به شما اطمینان دهم. همچنین از جناب آقای فدوتوف مدیر اجرایی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم((UNODC و همکاران ایشان در دبیرخانه برای تدارک و برگزاری این نشست مهم تشکر می نمایم.

     بنده به عنوان نماینده کشوری با جامعه جهانی صحبت می‌کنم که بیشترین هزینه‌های انسانی، اقتصادی امنیتی و انتظامی را در جهت مقابله و مبارزه با مواد مخدر و ترانزیت آن به طرف کشورهای مقصد پرداخت می‌کند و این موضوع را یک اصل انسانی و اعتقادی می‌دانیم که از هویت انسان‌ها در مقابل تهدیدات و آسیب ها دفاع کنیم.

     چنانچه گزارشUNODC در سال ۲۰۱۷را مرور و خلاصه کنیم با این واقعیت روبرو می شویم که تولید تریاک در افغانستان نسبت به سال ۲۰۱۶با حدود ۸۷%افزایش به میزان بی سابقه ۹۰۰۰تن در ۲۰۱۷رسیده است. ضمن اینکه کشت، تولید، قاچاق و مصرف گروه کانابیس همچنان در سطح جهانی رو به گسترش است. مصرف و تجارت آمفتامین ها و داروهای روانگردان جدید رشد فزاینده ای پیدا کرده است. مصرف هروئین در مناطقی که قبلاً رو به ثبات گزارش شده بود، مجددا در حال افزایش گزارش شده است. انحراف و قاچاق پیش سازها به یک تجارت غیر قانونی دو سویه تبدیل شده است.

    تجارت مواد مخدر در فضای مجازی و سایبری نسبت به سال ۲۰۱۵تا ۵۰%رشد نشان می دهد. پیوند مواد مخدر با سایر جرایم سازمان یافته از جمله فساد و پولشوئی و قاچاق غیر قانونی انسان، افراطی گری و غیره پیچیده تر شده است. شتاب نرخ شیوع مصرف در بین زنان تا ۲۵%افزایش نشان می دهد و هنوز اندکی کمتر از یک ششم افراد نیازمند درمان، به خدمات درمانی دسترسی دارند.

      با عنایت به موارد فوق این پرسش مطرح می شود که چرا علیرغم تلاش های انجام شده و نیز عزم کشورها برای مقابله با معضل جهانی مواد مخدر و همچنین وجود موازین و اسناد متقن بین المللی در این خصوص، شاهد چنین آمار رو به رشدی در رابطه با تولید  مواد افیونی به ویژه در کشور افغانستان هستیم؟ پاسخ به این پرسش اساسی می تواند نقشه راه ما را در مقابله موثر با این پدیده شوم تعیین نماید. متاسفانه باید اذعان نمود که این موارد - در کنار سایر عوامل کارکردی از جمله عدم اجرای مطلوب اصل مسئولیت مشترک بین المللی و خصوصاً برخورد گزینشی در همکاری های بین المللی و سیاسی شدن این موضوع - سبب گردیده است تا همچنان مواد مخدر بطور نگران کننده ای سلامت و رفاه جوامع را تهدید نموده و کلیه بنیان های اقتصادی و اجتماعی کشور ها را در معرض تهدید قرار دهد.

     شرایط در منطقه ما به لحاظ کشت، تولید، قاچاق مواد افیونی و سوء مصرف مواد افیونی با وخامت بیشتری مواجه است. علیرغم تلاش های دولت جمهوری اسلامی افغانستان، معضل کشت و تولید مواد مخدر همچنان با قوت ادامه دارد، و همانطور که ذکر شد تولید تریاک در آن کشور افزایشی جهشی و بی سابقه داشته است. در چنین وضعیتی، در مرتبه نخست کشور های همجوار و پس از آن سایر کشور ها با حجم گسترده تری از کلیه جرایم مرتبط با قاچاق مواد مخدر درگیر و در نتیجه هزینه های سنگین تر و خسارات اقتصادی و اجتماعی بیشتری را متحمل می شوند. افزایش تولید و قاچاق مواد مخدر، موجب تشدید نا امنی، خشونت، افراطی گری و اشاعه فساد در مبدأ و کشورهای مسیر برای دستیابی به بازارهای جدید، ادامه انحراف پیش سازها، جابجائی مسیرها و نهایتاً گسترش جرایم سازمان یافته ملی و فراملی می گردد.

      به موازات این وضعیت، تحت الشعاع واقع شدن مساله مواد مخدر در سطح جهانی، تحت عناوینی چون قانونی سازی مواد مخدر و یا در برخی موارد، جرم زدایی کلی از جرایم مرتبط با مواد مخدر، در سطح ملی و منطقه ای، کم توجهی به "اصل مسئولیت مشترک بین المللی" و عدم اجرای قطعنامه های مربوط به مساعدت های مالی ، فنی و تجهیزاتی به کشورهای متأثر از اثرات منفی قاچاق موادمخدر، روند مبارزه با معضل جهانی موادمخدر را دچار چالش جدی نموده و بخصوص تحمل کشورهای مبدآ، همجوار و در مسیر ترانزیت را به آستانه خود نزدیک تر ساخته است.

      جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که مساله جهانی مواد مخدر بویژه مبارزه با جریان غیرقانونی مواد مخدر افغانستان، معضلی فرامرزی بوده و مختص به یک یا دو کشور خاص نمی باشد، بلکه براساس اصل مسئولیت مشترک بین المللی، وظیفه ای است که همه باید در قبال آن ایفای نقش نمایند.

      در این ارتباط، جمهوری اسلامی ایران بیانیه سیاسی و برنامه اقدام سال ۲۰۰۹، بیانیه مشترک وزراء در سال ۲۰۱۴و همچنین توصیه های سی امین نشست ویژه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در آوریل ۲۰۱۶را مبنای اقدام خود در مقابله با مساله جهانی مواد مخدر قرار داده است و با اتخاذ استراتژی متوازن کاهش عرضه و تقاضا و ارتقای همکاری های منطقه ای و بین المللی و مبارزه با پولشوئی تلاش نموده است تا برنامه های ملی خود را با تمرکز بر رویکرد اجتماعی به اجرا گذارد.

برخی از سرفصل های این اقدامات که در سال ۲۰۱۷اجرا شده اند، به شرح ذیل می باشد.

۱. استمرار برنامه انسداد و کنترل مرزها و تبادل اطلاعات عملیاتی برای جلوگیری از ورود و خروج مواد مخدر غیرقانونی: در نتیجه این اقدامات مقدار ۷۸۵تن انواع مواد مخدر از جمله ۲۴تن هروئین کشف گردیده است که نزدیک به ۱۰۰۰کیلو گرم آن در قالب ابتکار سه جانبه و در نتیجه تبادل اطلاعات عملیاتی با پاکستان از طریقJPC کشف شده است

۲. اجرای برنامه های فراگیر برای جلوگیری از انحراف پیش سازها که منجر به کشف حدود ۲۵هزار لیتر پیش ساز اسید انیدرید گردیده است

۳. پایش و قطع جریان مالی ناشی از عواید قاچاق موادمخدر شامل ضبط و مصادره ارقام قابل توجهی از اموال منقول و غیر منقول ناشی از جرایم مواد مخدر قاچاقچیان.

۴. اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و الحاق ماده ۴۵به آن، که صدور مجازات اعدام را محدود و حبس ابد (مادام العمر) را ملغی نموده است. لازم به توضیح است که این قانون عطف به ماسبق شده و در نتیجه آن، محکومان به مجازات اعدام باستثناء جرایم جدی به حبس درجه یک و مجازات حبس ابد به حبس درجه دو تعدیل گردیده است.

۵. برنامه های پیشگیری در چهارکانون‌ هدف شامل؛ خانواده، محیط‌ های آموزشی، محله‌ها و محیط ‌های کاری تا ۵۰%رشد داشته است. در کل کشور تعداد ۷۵۱۶مرکز درمان سرپایی سوء مصرف مواد مخدر فعالیت دارد که حدود ۹۵%آنها توسط بخش خصوصی، بویژه سمن ها مدیریت می شوند.

۶. اجرای بیش از یکهزار طرح اجتماعی توسط ۲۴۰۰سازمان مردم نهاد در زمینه پیشگیری، درمان، کاهش آسیب و صیانت

اجازه می خواهم تا در این بخش مواضع کشورم را در مقابله با وضعیت جاری مساله جهانی مواد مخدر و چالش های نوظهور و جدید مرتبط با آن به نشست ارائه کنم:

     جمهوری اسلامی ایران از کمیسیون مواد مخدر ‌به عنوان نهاد اصلی سیاستگذاری سازمان ملل در موضوعات مرتبط با مواد مخدر و همچنین از نقش تعیین کننده هیات بین المللی کنترل مواد مخدر در این زمینه حمایت می کند.

برای ملاحظه متن کامل این سخنرانی به آدرس زیر مراجعه نمائید:

https://www.mehrnews.com/news/4250260

منبع: خبرگزاری مهر21 اسفند 96


٠٥:٤١ - 1396/12/22    /    شماره : ٥٠٤٥٢٣    /    تعداد نمایش : ١٤خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران