گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > تظاهرات یونانیان علیه ترکیه


  چاپ        ارسال به دوست

تظاهرات یونانیان علیه ترکیه

 

    تظاهرات یونانیان علیه ترکیه

     شهروندان یونان با شرکت در تجمع گسترده اعتراضی در شهر مرزی اورستیادا در شمال این کشور و نزدیک مرزهای ترکیه، خواستار آزادی سریع دو نظامی شدند که چندی پیش توسط نیروهای ارتش ترکیه دستگیر و در زندان انریانوپلی واقع در نزدیک مرزهای ترکیه و یونان، بازداشت شده اند. تظاهرکنندگان، با سردادن شعارهایی علیه ترکیه به سوی مرزهای ترکیه و یونان راهپیمایی کردند و خواستار آزادی سریع نظامیان یونانی شدند.

     تظاهرکنندگان در شعارهایشان از دولت آتن خواستند تا تمام توان خود را برای آزادی این نظامیان به کار گیرد، جوامع بین المللی و به خصوص سران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و اتحادیه اروپا را در جریان اقدام غیر قانونی آنکارا، قرار دهد و خواستار فشار بر آنکارا برای احترام گذاشتن به قوانین بین المللی و آزادی سریع این نظامیان، شود.

     گفتنی است که هفته پیش دو نظامی یونان، به علت ورود اشتباهی به خاک ترکیه، دستگیر و زندانی شدند. ترکیه این نظامیان را برای بررسی های قانونی به دادگاه تحویل داده است، ولی تحلیلگران براین باور هستند که آنکارا به علت ناکامی در جنگ در سوریه و حضور هشت نظامی ترک که ادعا می شود در کودتای نافرجام ترکیه دست داشته اند، در یونان، درصدد بهره برداری ابزاری از این نظامیان برآمده است.

     روابط ترکیه و یونان قبل از این رخداد متشنج بود ولی با دستگیری این دو نظامی یونانی و زندانی شدن آنان توسط ترکیه، بر شدت اختلافات آنکارا و آتن افزوده شده است و صدای طبل جنگ از دو سوی مرزهای یونان و ترکیه به گوش می رسد. وزیر دفاع یونان روز گذشته در گفتگو با روزنامه فرانسوی لیبراسیون، از احتمال بروز درگیری های شدید نظامی با ترکیه، پرده برداشته بود./ف

منبع: ایرنا 20 اسفند 96


٠٥:٤٩ - 1396/12/22    /    شماره : ٥٠٤٥٢٦    /    تعداد نمایش : ٢١خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران