گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > دولت مقدونیه پیش‌نویس قانون تغییر نام کشور را تصویب کرد


  چاپ        ارسال به دوست

دولت مقدونیه پیش‌نویس قانون تغییر نام کشور را تصویب کرد

 

دولت مقدونیه پیش‌نویس

قانون تغییر نام کشور را تصویب کرد

       دولت مقدونیه پیش‌نویس قانون تغییر نام این کشور همان‌طور که با یونان توافق شده بود را تایید کرده و آن را برای تصویب به پارلمان فرستاد اما نتیجه آن هنوز مشخص نیست. درخواست‌های مقدونیه برای عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو مدت‌هاست که از سوی یونان مسدود شده است اما در ژوئن سال میلادی جاری این دو کشور در خصوص تغییر نام مقدونیه به جمهوری مقدونیه شمالی برای پایان دادن به یک مناقشه ۲۷ساله به توافقی دست یافتند. 

       با این حال رفراندوم برگزار شده در خصوص این توافق‌نامه نتوانست حداقل درصد میزان مشارکت را کسب کند و منجر به این شد که پارلمان برای حل این مساله مداخله کند. ائتلاف حاکم مقدونیه که ۷۲نماینده در پارلمان کشور متشکل از ۱۲۰کرسی دارد، باید برای تصویب قوانین مربوط به تغییرهای قانون اساسی یک اکثریت دو سومی را به دست آورد.

      زوران زائف، نخست وزیر مقدونیه گفت، اگر پارلمان نتواند این قانون را تصویب کند وی درخواست برگزاری انتخابات زودهنگام را مطرح خواهد کرد. براساس این توافق‌نامه، مقدونیه رسما قبول می‌کند تا نامش به جمهوری مقدونیه شمالی تغییر یابد تا بتواند به ناتو بپیوندد و روند الحاقش به اتحادیه اروپا را آغاز کند.

       سخنگوی دولت مقدونیه پس از جلسه‌ دولت در کنفرانسی خبری گفت: «در حال حاضر تمامی قانونگذاران در پارلمان بدون در نظر گرفتن اینکه متعلق به چه حزبی هستند یک وظیفه تاریخی در مقابل شهروندان دارند تا راه را برای مقدونیه به سمت ثبات، امنیت و رفاه اقتصادی تضمین کند».

       با این حال حزب محافظه‌کار «سازمان انقلابی داخلی مقدونیه – حزب دموکراتیک برای اتحاد ملی مقدونیه» (VMRO-DPMNE party) که اصلی‌ترین حزب اپوزیسیون این کشور محسوب می‌شود، اعلام کرده که نمایندگانش در پارلمان به خاطر نتیجه رفراندوم به این پیش نویس قانون برای تغییرات قانون اساسی رای مثبت نخواهند داد.

       تنها ۳۴درصد از رای دهندگان واجد شرایط در رفراندوم ۳۰سپتامبر سال جاری میلادی شرکت کردند که در آن تنها یک سوال مطرح شده بود و آن این بود که آیا با قبول این توافق با یونان با هدف عضویت در ناتو و اتحادیه اروپا موافق هستید یا خیر. کمیسیون انتخابات مقدونیه اعلام کرده به دلیل پایین بودن درصد میزان مشارکت در این رفراندوم، این همه‌پرسی معتبر نیست. به منظور معتبر بودن یک رفراندوم میزان مشارکت در آن باید ۵۰درصد باشد./ف

منبع: ایسنا 17 مهر 97


٠٥:٢٥ - 1397/07/19    /    شماره : ٥٣٩٦٦٤    /    تعداد نمایش : ٢٦خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران